Radyo Frekansı Nedir?

radyo

Radyo dalgaları hayatımızın en önemli iletişim araçlarından radyo, telefon, internet, telsiz vs. gibi cihazların çalışmasını sağlayan teknolojidir.

Radyonun  kelime anlamı Radyoaktivite den gelmektedir. Atom çekirdeklerinin elektromanyetik ışımlar yayması ve kendiliğinden parçalanarak açığa çıkmasıyla oluşan enerjiye Radyoaktivite denir.

Radyo dalgası ise radyoaktif titreşim kullanarak elektromıknatıssal dalga oluşturup atmosferde veri taşımasıdır.

Radyo dalgalarının (Frekanslarının) birimi Hertz (Hz) dir. İsmini mucidi olan Alman fizikçi Heinrich Rudolf Hertz’ den alır.

Hz değeri, saniye başına sayma – vurma sayısı (devri) 1 Hz olarak hesaplanır, Hz’e örnek verecek olursak evlerimizde kullandığımız şebeke elektiriği 50Hz dir ve 1 saniyede 50 farklı yükseklikte değer verir.

Yani özetlersek herz (Hz), 1 saniyelik süre içerisinde kaç kere tekrarlandığını ölçen bir birimdir. Bu radyo frekansı için de elektirik frekansı içinde insan sesi içinde geçerlidir.

İnsan kulağı 16 Hz – 16 KHz arasındaki tüm sesleri duyabilir, bu değerler başka farklı canlılarda değişebilir. Örneğin köpeklerde 41-47 kHz olduğu söylenir.

 

Günümüz teknolojisinde yaygın olan radyomanyetik dalgalar cep telefonu, wireless kullanan aparatlar, telsizler, telsiz telefonlar, tv alıcıları, radyo alıcıları, modemler özetlersek kablosuz sistemlerin büyük bir kısmında kullanılmaktadır.

Örnek olarak bir radyo sistemini ele alalım

Kullanılan radyo vericileri ses sinyallerini elektro manyetik alanına çevirerek havada belli bir mesafeye kadar iletirler, radyo alıcımız ise bu sinyalleri toplayarak  insan kulağının duyabileceği frekansa düşürür.

 

Günümüzde atmosferde serbestçe dolaşan binlerce radyo sinyali varken nasıl oluyor da bu sinyaller karışmıyor diye aklınıza takılmıştır.

Radyolarda (AM) Genlik Modülü, (MW) Orta Dalga, (LW) Uzun Dalga ve günümüzde en yaygın olan (FM) Frekans Modülü kullanarak şifreleme yapılır. Bu şifrelemeyi verici yaptıktan sonra örneğin A radyosu 92.7 frekansına atanır B radyosu iste 102.8 e atanır, böylece hatlar karışmamış olur ve alıcı ayar düğmesinden kanal ararken istenen frekansa geldiğinde otomatik olarak şifreyi çözmeye başlar ve müziğimizi dinleriz.

Radyo bu sistemlerin en basitlerindendir, günümüzde kablosuz kullanılmaya elverişli hale getirebilmek için birçok cihaz üzerinde çalışma yapılmaktadır ve yine birçok cihaz da kablosuz olarak kullanılır. Güvenliği artırılmış cihazlar (KRİPTO) şifreleme sistemi ile veriler radyoda kullanılan şifrelemenin aksine havada serbestçe dolaşan veri paketlerini yalnızca istenilen kullanıcıya ulaşabilmesi için özellikle kilitli yollanır, bu sistemi aklımıza ilk gelen özellikle şifreli kablosuz modemlerde görebiliriz.

Konunun çok detayına girmeden yüzeysel anlatmaya çalıştım, umarım yardımım dokunmuştur.

İyi Seyirler…

 

Yorum yapın

İsim: (gerekli)

E-posta: (gerekli)

Web site:

Yorum: