Ofis Programında Etiket Hazırlamak

Etiket posta gönderim işlerinde oldukça çok kullanılan bir araçtır ve bence sadece  posta gönderirken değil, evinizde, iş yerinizde, çalışma ortamınızda düzenleme  ve sıralama gibi durumlar içinde oldukça kullanışlıdır. Hazırlaması oldukça kolay, maliyeti de bir o kadar ucuzdur..

Özellikle posta işlerinde elinizdeki liste ne kadar çok olursa olsun rahatça ve çok kısa sürede hazırlayabilirsiniz, şahsım adına söylemem gerekirse etiket programlarından pek hoşnut kalmadığımı söylemeliyim ufak bir hata tüm listelere bedel olabildiği gibi hatalı kişiyi aramakta bir o kadar vakit kaybı olabiliyor, bu yüzden Microsoft Office programı ile daha pratik ve harici programlara ihtiyaç kalmadan kolayca etiket dökümü alabiliriz.

Öncelikle aşağıdaki anlatımı Office 2007 sürümünde yaptığımı hatırlatmamda fayda var zira diğer sürümlerinde butonlar farklı yerlerde olabilir.

İlk olarak yakın bir kırtasiyeden, benim tavsiyem sürekli kullandığım Tanex marka etikettir fakat bulamazsanız da sorun değil, sayfasında 24 adet adet olan etiket kağıdını almak.

İçinde 100 sayfa bulunan yani buda 2400 adet etiket demek  kutusu 15 TL civarındadır, çok fazla para vermemenizi öneririm internette uygun fiyata satan siteler var.

Tanex etiket bulduysanız TW-2533 ve TW-2024 gibi modelleri en çok satılan çeşitlerindendir.

Etiket dökümü için eğer elinizde liste varsa bunu Excel’e girmeniz gerekir eğer hali hazırda mevcut ise üzerinde değişiklik yaparak işe başlayabiliriz.

 

Excel de 6 adet sütun oluşturup A: Sayın B: Adı Soyadı Şekline oluşturup C,D,E,F, ye de Adres 1,2,3,4 şeklinde Adresimizi 4 parçaya bölerek ayırıyoruz.

İsimleri istediğiniz kadar ekleyebilirsiniz ben 11000 kişiyi bu şekilde sıraladım hiçbir sorun olmadı ve gayet güzel bir şekilde dökümünü aldım.

İşiniz bittiğinde Farklı Kaydet (Save As) tıklayarak Kayıt Türü olarak (.xls) yani Excel 97 – 2003 Çalışma Kitabı şeklinde kaydediyoruz.

(Not: .xlsx olarak kayıt yaptığınız da da çalışabilir fakat formül, hesaplama ya da işlem tarzı bir müdahale olmuşsa düzgün çalışmayabilir )

Çalışmanızı kaydettikten sonra Office Word 2007 yi açıyoruz…

Üst Araç Çubuğunda bulunan Postalar‘ı tıklıyoruz.

Adres Mektup Birleştirmeyi Başlat menüsünden Adım Adım Adres Mektup Birleştirme Sihirbazını tıklıyoruz.

Ekranın sağ tarafında açılan sihirbaz penceresinde Etiketler‘i seçiyoruz ve aynı ekranın altındaki Adım 1 / 6 butonunda İleri: Belgeye başlamayı seçiyoruz.

Etiket Seçeneklerini tıkladıktan sonra şimdi satın aldığımız etiket burada devreye giriyor.

Aldığınız etiket Tanex ise yukarıdan modelini seçiyoruz (Modeli REF NO: TW-XXXX şeklinde kutunun altında yazar) eğerki aldığınız etiketin modeli listede yok ise kutunun arkasında etiket sayısına göre olabilecek modeller listesine bakabilirsiniz.

Aldığınız Etiket Tanex değilse veya kutunun arkasındaki şemaları çözemediyseniz Tanex 2324 yada Tanex 2024 ü seçip bir sonraki işleme devam edelim.

Adım 2 / 6 butonunda Alıcıları Seçin diyerek sonraki işeleme gidelim.

Gözat‘ı tıklayıp kaydettiğimiz Excel belgesini gösteriyoruz ve açılan pencerede hiçbir değişiklik yapmadan Tamam diyoruz, Adım 3 / 6 butonunun altındaki Etiketlerinizi düzenleyin diyerek sonraki adıma geçiyoruz.

Adres Bloğu‘nu tıkladıktan sonra;

Alanları Eşleştir tıklıyoruz;

Burada sırasıyla sütunlarımızı seçiyoruz

Adı                    : Sayın

Soyadı            : Adı Soyadı

Adres 1           : Adres 1

Adres 2          : Adres 2

Posta Kodu : Adres 3

Şehir               : Adres 4

daha sonra tamam diyoruz ve sonraki işleme geçiyoruz

Sonuçların Önizlemesi‘ni tıklıyoruz

 

Adres sıralaması düzgün görünüyorsa işlem tamamdır. En önemli hatırlatmalardan bir tanesi şudur; Tek bir etikette yaptığınız değişiklikler hepsinde geçerli olur bu yüzden imeç ile yazıya müdahalede bulunmayın!

Daha sonra Etiketleri Güncelleştir tıkladığımızda hepsinin aşağıda belirdiğini göreceksiniz.

1 adet sayfa yazdırarak etiketiniz tam kalıba oturuyor mu taşma yada kayma var mı kontrol edelim.

Yukarıda ok ile gösterdiğim noktalardan çekerek  tam oturana kadar hizalama yapın tekrar çıktı alın kontrol edin. Normalde eğer başlangıç sihir bazında seçtiğimiz işlemde etiket numaranız varsa bu işleme gerek kalmıyor ama bazı yazıcılar ve farklı etiket boyutları yüzünden maalesef işin bu kısmı biraz yorucu olabiliyor.

Bu sayfada yaptığınız değişiklik tüm sayfalarda geçerli olacaktır bunu sakın unutmayın, yani her sayfa da hizalama için uğraşmanıza gerek yoktur.

Bitir ve Birleştir‘i seçip Tek Tek Belgeleri Düzenle yi seçiyoruz ve gelen uyarıda Tümü seçip Tamam dedikten sonra yeni bir Word sayfası açılıyor.

Açılan sayfa bizim fırından çıkan yemeğimizin son hali gibi düşünün artık neredeyse bitti sayılır yazdırmaya hazır.

Yazıcınızın kağıt alma haznesinde sıkıntı çıkarıyor ise tek tek el ile besleyin, 5 sayfada bir 1 dk kadar yazıcıyı dinlendirmenizi tavsiye ederim, sebebi ise etiket kağıdımız yağlı olduğu için çok ısındığında yazılar yerinden kalkmaya başlayabilir.

Hatalı çıkan sayfaları ayırın en son olarak yeni Word sayfası değil önceki yani üzerinde çalıştığımız Word sayfasına gelin

Alıcı Bul diyerek etiket listesinin en başında (sol üstte) yer alan kişinin adını yazarsanız o sayfayı bulmuş olursunuz. Hatalı sayfaları bu şekilde bularak yazdırabilirsiniz.

Notlar:

* Etiketin işlenmiş halinde 1 sayfa yazdırmaya kalktığınızda hepsini yazdırabilir bunun için el ile beslenen yazıcılarda önce etiketi yazıcının girişine elle verin ve tümünü yazdırın, makine tek tek yazmaya başlayacak, siz kağıt vermezseniz yazdırmayacaktır. (çoğu yazıcıda böyledir)

* Etiketleri sökerken yazılar dökülüyorsa bunun iki sebebi vardır ya tonerinizin kalitesi çok kötüdür yada yazıcınız ısınmıştır biraz dinlenmesi gerekmektedir.

* Yazdır dedikten sonra yazınızın üstündeki hata lambası yanıyorsa yazıcınızın kağıt boyutunu desteklemedi anlamana gelebilir, bunun için yazıcınızın güncel sürücüsünü tekrar indirip kurun yada farklı bir yazıcıda yazdırmayı deneyin.

Şimdilik aklıma gelen bunlar sorunlarınız olursa yazın seve seve cevap veririm.

Saygılar…

 

 

 

19 yorum var

 1. SERKAN GÜZEL
  10 Temmuz 2013 @ 11:44

  Ellerinize sağlık çok işime yaradı. Çok araştırdım sanırım en iyi yol bu. Teşekkürler

 2. GÜNER KARADENİZ
  5 Eylül 2013 @ 15:04

  Emeğinize sağlık. Çok güzel açıklamışsınız. Başka programlara gerek kalmadı…

 3. Olgu Gencer
  17 Eylül 2013 @ 08:58

  Merhabalar.
  Öncelikle emeğinize sağlık. Bende bu işlemi yaptığımda hepsi ayrı ayrı sayfalarda oluyor. Acaba nasıl tek bir sayfada gösterme imkanım vardır? Yani 24 tane kişi ve adresi tek A4’te göstermek istiyorum.

  Şimdiden teşekkürler.

 4. admin
  18 Eylül 2013 @ 13:34

  hocam önizleme de tek bir tane görünür bu ayarlama yapabilmeniz içindir işleme devam ettiğiniz zaman hepsi aynı sayfada görünecektir

 5. admin
  18 Eylül 2013 @ 13:38

  rica ederim yardımım dokunduysa ne mutlu

 6. Harun
  25 Ekim 2013 @ 15:58

  Merhaba Mesut Bey,
  çok çok faydalı bir makale olmuş artık bize soranlara sizin sitenin adresini veriyoruz. Ellerinize sağlık : )

 7. YÜKSEL FERİZ
  25 Ekim 2013 @ 19:50

  Elleriniz dert görmesin. Çok teşekkürler.

 8. SEVİL
  6 Kasım 2013 @ 08:55

  Çok teşekkürler.
  Gerekli bir bilgi paylaştığınız için.

 9. admin
  3 Aralık 2013 @ 22:07

  Rica ederim eksik olmayın

 10. RASIT
  5 Aralık 2013 @ 10:17

  elinize sağlık. çok güzel ve gerekli bir bilgi. ben de yapmaya çalıştım. ama Office 2013 kullanıyorum mecburen. menüler çok farklı olduğu için yapamadım. 2013 için bir destek alabilir miyim? Teşekkürler.

 11. erhan
  21 Aralık 2013 @ 21:31

  Merhaba Hocam;

  ben etiketlerin hepsine logo eklemek istiyorum nasıl yapabilirim.

 12. Esra Polat
  9 Ocak 2014 @ 12:35

  Hocam vallahi ellerinize sağlık ancak bu kadar güzel anlatılırdı. Budur!

 13. gürcan
  19 Ocak 2014 @ 14:24

  teşekkürler

 14. Şansal
  10 Şubat 2014 @ 09:00

  Merhaba,
  Ben devamlı olarak ama haftada bir veya iki kez paket gönderiyorum.
  Tampaş marka 105×99 A4 etiket aldım. Bir sayfada altı adet var. Ben etiketleri tek çıkarmak istiyorum. Hiç deneyimim yok. Yapılabilir mi? Ne önerirsiniz.
  Teşekkür ederim.

 15. Asli
  18 Şubat 2014 @ 17:51

  Merhaba,

  Bu bahsetmis oldugunuz adimlar ile Tanex 2021 modeli etiket ile yaklasik 2000 Kontakt print almaya calisiyorum ancak printer bir miktardan sonra etiketin disarisina tasiriyor. Bunu nasil cozebilirim? Etiket formatindan mi modelinden mi yoksa printer serverindan mi kaynaklidir acaba? Bu konuda destek olabilirseniz cok sevinirim.

  Tesekkurler,
  Asli

 16. admin
  17 Mart 2014 @ 18:34

  Aldığınız etiketin modeli Word listesinde yoksa 6 adet bulunan etiket türünden birini seçin ve hizalama yapın…

 17. admin
  17 Mart 2014 @ 18:36

  etiketi hizalama yaparken taşan kısmı biraz içe doğru yani dar olacak şekilde yaparsanız sorun çözülür muhtemelen, bazı yazıcıların kağıt boyutu desteği ile ilgili sorunları olabiliyor

 18. LEYLA
  13 Mayıs 2014 @ 11:57

  Çok teşekkür ederim. Sizin yönlendirmenizi adım adım takip ederek harika etiketler çıkardım. Çok Çok teşekkür ederim. Ellerinize sağlık, başarılar.

 19. ÖMER
  27 Haziran 2014 @ 11:16

  Emeğine sağlık çok işime yaradı 3 gündür makine mühendis arkadaşlardan yardım istedim saolsunlar yapamdılar

Yorum yapın

İsim: (gerekli)

E-posta: (gerekli)

Web site:

Yorum: